Sdružení má 75% podpisů proti obřímu domu v Plzni
Více než tři čtvrtiny potřebných podpisů proti stavbě obřího multifunkčního domu Corso Americká v centru Plzně nasbíralo za necelé tři měsíce pět občanských sdružení. Chtějí tak prosadit vyhlášení místního referenda, které by mohlo zabránit stavbě za 2,5 miliardy korun na místě Domu kultury Inwest. Potřebných 13.500 podpisů bude nejpozději do konce února, řekl ČTK Martin Marek, mluvčí sdružení, která výrazně posílila podpisovou kampaň.
"Schvalování referenda budeme směřovat na únorové, nejpozději na březnové zastupitelstvo města Plzně," uvedl Marek. Původně chtěla mít sdružení podpisy do počátku ledna. "Ale vůbec to nevadí, protože ten záměr se nikam neposunul. Investor nepodal žádost o územní rozhodnutí. Nemá ještě ani demoliční výměr (na zbourání kulturního domu)," dodal.
Podle developerské firmy Amádeus, která chce projekt Corso Americká postavit, přípravné práce dále intenzivně pokračují. "Demoliční výměr byl vydán, ale ještě není v právní moci. Dokumentaci k územnímu řízení jsme upravili v souladu s regulačními podmínkami města a bude teď projednána dotčenými orgány. Poté okamžitě požádáme o územní rozhodnutí," uvedl zástupce firmy Jan Petřík. V několikaměsíčním zpoždění příprav stavby nevidí žádný zásadní problém.
Sdružení připravila podpisové "miniarchy", které dnes začalo v Plzni házet do 8000 poštovních schránek. Archy s vysvětlením, které budou lidé ze sdružení dávat do schránek zhruba týden, jsou na pět podpisů.
Za 22 let je to podle Marka nejúspěšnější snaha o referendum v Plzni. "Za necelé tři měsíce přes 10.000 podpisů, to je hodně úspěšné. Protože to není petice, nemůže být na internetu, ale musí to být fyzicky podepsáno a jen Plzeňáky staršími 18 let, což je náročnější," dodal. Odpůrci projektu chtějí referendem prosadit změnu územního plánu místa ze současného smíšeného území městského na urbanistickou zeleň.
Vzhledem k tomu, že investor zatím stále nemá demoliční výměr, nemůže začít kulturní dům bourat. "Rozebírají ho vevnitř, ale na ten skelet, s nímž chtěli už dávno začít, nemají povolení od stavebního odboru," řekl Marek. Práce uvnitř domu potvrdil také Petřík. Sdružení také argumentovala azbestem, což podle Marka demolici zdrží. Podle ekologického auditu z roku 1997 tam azbest není, uvedl naproti tomu Petřík.
Česká developerská firma Amádeus počátkem prosince získala kladný posudek o vlivu stavby na životní prostředí (EIA), což je podmínkou pro vydání územního rozhodnutí. Nové centrum obchodů, volného času, bydlení, kultury a administrativy chce investor postavit do roku 2013. Po podnětech veřejnosti investor do projektu zahrnul například sportovní centrum, cyklostezky a kulturní sál, který chce nabídnout bezplatně organizátorům akce Plzeň - Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Dále pracuje na dopravním řešení tak, aby zátěž v oblasti byla minimální.
zdroj: ČTK