"Hlavním výrobcem a distributorem pervitinu byl šestačtyřicetiletý organizátor trestné činnosti, který měl varnu ve svém rodinném domě ve vesnici nedaleko Plzně," uvedl Jakub Frydrych, ředitel centrály. Podle informací ČTK stojí domek uprostřed zástavby. Všichni obvinění jsou nejspíš českými občany.
Podle vyšetřování podezřelí nakupovali léky s obsahem pseudoefedrinu v Polsku. Tam jsou ve volném prodeji léčiva s vyšším obsahem pseudoefedrinu v jedné tabletě, než je tomu v ČR. "Léčiva potom pašovali na území ČR, extrahovali z nich za použití dalších chemikálií pseudoefedrin, ze kterého posléze vyráběli pervitin," uvedla mluvčí centrály Barbora Kudláčková. Členové gangu následně drogy distribuovali přes stálé zprostředkovatele až ke koncovým odběratelům.
Šéfa gangu zadržela zásahová jednotka poté, co policistům ujížděl svým vozem a při úniku se pokusil najet na policejní auto a vytlačit jej ze silnice. "Během nebezpečné jízdy se pachatel navíc snažil zbavit se usvědčujícího materiálu a okénkem vozidla vyhazoval tablety léčiv s obsahem pseudoefedrinu a drogy určené k prodeji," uvedli detektivové.
Policisté na případu, jenž vyvrcholil 25. a 26. června operací pod krycím názvem NAPA, pracovali intenzivně řadu měsíců. Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor u zadržených zajistili kromě kompletní varny a léčiv s obsahem pseudoefedrinu také větší množství omamných a psychotropních látek a dvě střelné zbraně.
Zadrženo bylo při dvoudenní operaci deset lidí, jeden člen organizované skupiny byl v té době ve vazbě v souvislosti s další trestnou činností.
Deseti obviněným, včetně hlavního organizátora, hrozí v případě prokázání viny dva roky až deset let vězení, jedné ženě jeden rok až pět let. Pět členů gangu je ve vazbě.
zdroj: ČTK