Plzeňské rodinné fotoalbum je součástí projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015 a jeho cílem je poznat identitu a charakter města prostřednictvím rodinného fotoalba. Inspirací byl podobný francouzský projekt, který se konal jako součást programu EHMK Marseille-Provence 2013. Jeho autor Jean-Pierre Moulères bude kurátorem podzimní plzeňské výstavy. Kromě webové galerie doplnily fotoalbum také snímky, které lidé přinesli na setkání v pobočkách knihovny. Každý nemá doma internet a možnost svou fotku naskenovat, řekla Jirátová.
"Fotoalbum najdete snad v každé rodině. A v Plzni jsme, řečeno v nadsázce, jedna velká rodina. Bylo tedy nasnadě, abychom si fotoalbum pořídili a ukázali tak sounáležitost s místem, kde žijeme, pracujeme, bavíme se, máme své přátele," řekl primátorův náměstek Martin Baxa (ODS).
Všechny fotografie jsou řazeny do tří základních kategorií - krajina, portréty a ativity - a poté do tematických kolekcí, kterých je už 120. Snímky jsou v naprosté většině z doby po druhé světové válce, na výstavě se mísí barevné i černobílé záběry staré desítky let či jen pár roků.
Díky množství fotek a zařazení do kolekcí může výstava, která trvá do 17. července, nabídnout různé pohledy třeba na sportování v Plzni, na prvomájové průvody, na kola a cyklistiku, na dětské kočárky či na vodáctví a trávení volného času. "Vybrat přibližně 180 snímků byl úkol poměrně složitý. Hlavní roli nehraje jen kvalita fotografie - naopak někdy trochu rozostřené či poškozené mají velmi silnou atmosféru - ale především její obsah, energie, výpovědní hodnota," uvedla Jirátová. Výstava je stejně jako fotoalbum dělená do tří částí, témata se místy prolínají. Na pozadí aktivit či portrétů tak lze sledovat i proměny města, domů a ulic.
Generálním dodavatelem výstavy je Česká tisková kancelář (ČTK), která fotografie zpracovala, technicky upravila pro různé druhy tisku a instalovala.
zdroj: ČTK