"Dny vědy a techniky prezentují to, co se odehrává na ZČU, představují technické a přírodovědné obory, ukazují, že věda nebolí," řekla rektorka ZČU Ilona Mauritzová. Podle ní akce každoročně osloví tisíce lidí, loni dvoudenní část v ulicích vidělo kolem 20.000 návštěvníků.
Podle Světlany Tomiczkové z Fakulty aplikovaných věd ZČU je akce rozdělena na dvě části. Do první, jež se uskuteční od 8. do 12. září, se mohou objednávat základní a střední školy a další zájemci, otevřou se jim laboratoře a špičková pracoviště jednotlivých fakult ZČU. "Velký zájem bude například o laboratoř virtuální reality, laboratoř obnovitelných zdrojů energie nebo termovize a lasery. Mohou sledovat různé pokusy a měření, vidět nejmodernější přístroje," uvedla. Loni tato část, na kterou je nutná registrace, vidělo 4500 lidí, převážně dětí.
Během dvou dnů v pátek a sobotu pak vyjdou vědci za lidmi do ulic, zvou veřejnost na zábavné pokusy a hry, nenásilně chtějí přiblížit fyziku i další obory. "Na vlastní kůži si zde lidé mohou vyzkoušet, jak se stát neviditelným, jak porazit v soutěži na autodráze počítač, jak kreslit do vzduchu pomocí displeje, pro děti je připravena kreativní dílna nebo pohádková fyzika," uvedla mluvčí ZČU Kamila Kolářová.
Dny vědy a techniky mají podle Mauritzové také pomoci zvyšovat zájem škol o prostředí ZČU. Školy už se naučily samy během roku objednávat na prohlídky pracovišť univerzitního kampusu, vědci za nimi s exponáty ale také vyjíždějí, a to nejen po Plzeňském kraji.
Na akci dává ZČU téměř dva miliony korun, jdou z obnosu zhruba 25 milionů korun, které škola získala na popularizaci vědy a výzkumu z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Na Dny vědy a techniky přispěl také Plzeňský kraj, a to 960.000 korunami, město Plzeň dalo 250.000 Kč.
zdroj: ČTK