"Původně měla demolice trvat dva měsíce, ale byla hotová za šest týdnů," dodal Petřík. Nedávný nález azbestu v sutinách byl podle něj marginálií. Šlo prý jen o pár metrů čtverečních desek pro přichycení poutače. Dům prohlédlo kvůli azbestu už mnohokrát spousta lidí, uvedl Petřík.
Investor rozeslal projektovou dokumentaci plánované stavby dotčeným orgánům a zpět už dostal 90 procent vyjádření, většinou kladných. "Nyní diskutujeme s architekty města ztvárnění objektu. Čekáme, až s tím budou spokojeni," řekl Petřík. Žádné zásadní rozpory mezi radnicí a investorem prý nepanují. "Město nastavilo regulační podmínky a my jsme udělali mnoho vstřícných kroků a některé dolaďujeme," dodal.
Občanská sdružení, která napadla soudně například i demolici, by si podle jejich mluvčího Martina Marka přála, aby po "kulturáku" zůstala plocha volná pro zeleň, tedy aby se v lokalitě změnil územní plán. Proti stavbě obřího domu nasbírali aktivisté zhruba 11.000 podpisů, chtějí být účastníky územního řízení a snaží se prosadit vyhlášení místního referenda, které má stavbě zabránit. Potřebných 13.500 podpisů chtějí mít do září, aby se referendum konalo společně s krajskými volbami.
"Několikrát už jsem jim nabízel, ať se sejdou a řeknou nám, co konkrétně jim vadí. Dnes to vypadá, že nechtějí vůbec diskutovat, ale jenom to zmařit," uvedl Petřík. Pokud by aktivisté s referendem u zastupitelů uspěli, mohl by investor uplatňovat u města náhradu za zmařenou investici. "Vycházeli jsme z platné územně plánovací dokumentace. Pokud by ji město změnilo, tak vzniká odpovědnost za porušení pravidel hry," řekl Petřík.
Amádeus se v rozeslané dokumentaci zavázal, že nejvíce 45 procent prostoru v Corsu Americká budou tvořit obchodní plochy, zbytek byty, kulturní a relaxační prostory, kanceláře, ale i venkovní amfiteátr na střeše. Z Americké třídy vznikne bulvár.
zdroj: ČTK